Co oznaczają symbole historyczne na odzieży

Polska to kraj o burzliwej, bogatej historii bohaterstwa i oporu. My, Polacy,  jesteśmy z niej niezwykle dumni. Czujemy więź z polskimi dziejami, z wielkimi Polakami i chcemy wdzięczność i przywiązanie wyrażać tak, jak umiemy. Niezwykle popularne w ostatnich latach stało się noszenie symboli patriotycznych na odzieży, na przykład na koszulkach z nadrukiem. Widujemy orły, kotwice, szable na ulicach, szukamy podobnych w sklepach internetowych. Nosimy elementy naszej historii z dumą i wzruszeniem. Czy znamy jednak w pełni historię i symbolikę głównych motywów patriotycznych, które nosimy na naszych koszulkach z nadrukiem? Ten artykuł to próba przybliżenia kilku najpopularniejszych symboli.

ORZEŁ W KORONIE

Każdy z nas wie, że Biały Orzeł w koronie to godło Polski. W obecnym kształcie godło naszego kraju zostało stworzone przez malarza Zygmunta Kamińskiego i obowiązuje od 1927r, chociaż za czasów PRL Orłowi ściągnięto koronę. Orzeł towarzyszył Polakom jako symbol polskości od czasów Piastowskich. Po raz pierwszy jako godło naszego kraju pojawił się w 1295 roku podczas koronacji Przemysława II. Od tamtej pory motyw Orła, wpleciony także w słynną legendę o założeniu pierwszej stolicy Polan – Gniezna – przez legendarnego Lecha, pojawiał się na polskich sztandarach w najróżniejszych formach. Różne historyczne warianty Orła Białego chętnie noszone są choćby na koszulkach z nadrukiem.

SYMBOL POLSKI WALCZĄCEJ

Powstał w trakcie okupacji Polski przez nazistów. Malowany pod osłoną nocy na murach, pomnikach, słupach, przystankach – był elementem walki z wrogiem, dodawania otuchy Polakom i harcerskiej dywersji. Autorstwo symbolu Polski Walczącej („P” połączone z „W” w ten sposób, że „W” wygląda jak kotwica) przypisywane jest harcerce i studentce historii sztuki Annie Smoleńskiej, lub artyście plastykowi Janowi M. Sokołowskiemu. W czasach PRL komunistyczna propaganda próbowała zatrzeć pamięć o Kotwicy, która została przypomniana jako jeden z symboli walki o wolność opozycji antykomunistycznej. Dzisiaj symbol Polski Walczącej to jeden z najsilniejszych symboli polskości. Od 2014 roku za bezczeszczenie Kotwicy grozi kara grzywny – symbol ten stał się symbolem prawnie chronionym.

SZABLA

Szabla to symbol szlacheckich korzeni Państwa Polskiego, dawnych triumfów, zwycięstw i wielkości. Każdy, kto pamięta „Trylogię” Sienkiewicza wie, że w Polsce szlacheckiej wojowało się za pomocą miecza i szabli. Szabla to symbol honoru, waleczności i dotrzymywania słowa. Wartości, które zdecydowały o wielkości polskich bohaterów – nie tylko tych walczących szablą. Honor to jedno z najsilniej zakorzenionych w Polakach haseł patriotycznych. Szabla na koszulce z nadrukiem to prawie deklaracja pozostawania honorowym i szlachetnym.

ZNAK SPADOCHRONOWY

Znak spadochronowy – pikujący orzeł projektu Mariana Walentynowicza, to odznaka przyznawana żołnierzom, którzy brali udział w wojennej akcji spadochronowej. Znak spadochronowy rozsławiony został jako symbol patriotyczny w związku z bohaterskimi działaniami Cichociemnych przeciwko nazistowskiemu okupantowi Polski w trakcie II wojny światowej.

SYMBOLE HISTORYCZNE NA ODZIEŻY PATRIOTYCZNEJ

Chociaż u niektórych ludzi noszenie symbolów polskości choćby na koszulce z nadrukiem jest profanacją, większość z nas zgodzi się, że koszulka z Orłem to wyraz dumy i przywiązania do Ojczyzny. Pamiętajmy o naszej historii, zwłaszcza w Święto 3 Maja i Święto Flagi i szanujmy nasze symbole historyczne, zachowując się w ich bliskości z powagą i godnością.

Co oznaczają symbole historyczne na odzieży
5 (100%) głosów 1

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o